Serwis został zoptymalizowany dla
rozdzielczości 6144x4096 oraz niższych:
do 1920x1080 stosowanych w zegarkach
ręcznych i motopompach drugiej klasy
REKLAMA
Kalisz: Trybunał Stanu dla Naczelnika ::polityka:: 16.06.2061 by gladwik
Gniewny Kalisz
Kontrowersyjną decyzję podjęli członkowie rady miejskiej w Kaliszu, która na wniosek powołanej dwa miesiące temu komisji, przegłosowała wniosek o postawieniu Naczelnika Państwa Polskiego przed Trybunałem Stanu.
Miejska komisja śledcza ds. uchybień wojennych, powołana została, gdy Naczelnik, by uchronić Zimbabwe przed totalną zagładą, ogłosił jednostronne zawieszenie broni. Jak ogłosili w oficjalnym uzasadnieniu radni ich zdaniem „istnieje prawdopodobieństwo, że Naczelnik działa, świadomie lub pod wpływem środków odurzających, na szkodę Państwa Polskiego”. W związku z tym „Rada miasta Kalisz powołuje komisję śledczą, której zadaniem będzie wyjaśnienie uchybień w czasie trwania konfliktu zbrojnego między WRP, a Republiką Zimbabwe”.
Groteskowy charakter komisji oraz fakt, że tego typu przedsięwzięcia kosztują zazwyczaj podatnika ogromne pieniądze, spowodowały, że rząd nie zareagował na ten wyraźny policzek w twarz Ojca Narodu.
„Jesteśmy przekonani” - czytamy w oficjalnym oświadczeniu kancelarii Naczelnika wydanym półtora miesiąca temu, gdy komisja rozpoczęła pracę - „że działania rady Miasta Kalisz mają na celu zmniejszenie garbu budżetowego. Defetystyczny charakter tych działań traktujemy z przymrużeniem oka i wrodzoną cierpliwością.”
Tymczasem w ciągu niecałych dwóch miesięcy komisja przesłuchała ponad tysiąc świadków, obradowała łącznie przez około dwa tysiące godzin (niektóre posiedzenia odbywały się równolegle), zażądała przedstawienia blisko sześciu tysięcy stron dokumentów, z czego ponad 70% utajniła.
- To naprawdę wspaniały wynik! - mówi podekscytowany prof. Waldemar Książkowicz, specjalista od historii III RP - w porównaniu z komisją kaliską te z przełomy XX i XXI wieku wypadają naprawdę blado. Wystarczy spojrzeć na same koszty - komisja z Kalisza kosztowała miejski budżet 231 200 000 PLN!
Sukces ekonomiczny sukcesem, ale co z merytorycznymi efektami pracy? Tu komisja również pokazała, że Kalisz potrafi wykonać dobrą robotę. Pisemny raport, zawierający w końcowej części wniosek o postawienie Naczelnika przed TS, liczy 1250 stron, nie licząc tajnych aneksów i zdań odrębnych!
Jak jednak mówią niezależni eksperci decyzja rady miasta Kalisz nie jest prawomocna, ani nawet w żaden sposób wiążąca. Co więcej w WRP nie ma żadnego Trybunału Stanu, przed którym Naczelnik mógłby stanąć, więc efekt kosztownych prac całej komisji wydaje się być nic nie znaczącym bublem prawnym.
Próbowaliśmy skontaktować się z przewodniczącym komisji, by dowiedzieć się co on na to, jednak, jak poinformowało nas MI, radny wyjechał na dożywotni urlop zdrowotny w nieznanym kierunku.
Polub to:
Podziel się:
Aby ocenić, kliknij odpowiednią gwiazdkę (średnia ocena:8.6 | oddanych głosów:17)
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska.