Serwis został zoptymalizowany dla
rozdzielczości 6144x4096 oraz niższych:
do 1920x1080 stosowanych w zegarkach
ręcznych i motopompach drugiej klasy
REKLAMA
W poszukiwaniu zaginionej włóczni ::ciekawostki:: 27.05.2058 by Meritu
Sensacyjne odkrycie!
Słynny polski archeolog i poszukiwacz przygód Mazur Janowski natrafił na niesamowite znalezisko! W trakcie poszukiwań wielkich relikwii - Świętego Grilla i Zaginionej Warki dotarł do prowincji Ziemie Odzyskane. W kryptach jednego z berlińskich kościołów natrafił na tajemniczą skrzynię ze znaczkiem Teraz Polska. Zawartością skrzyni okazał się grot włóczni z wygrawerowanym napisem "Bolek I" i kronika napisana staropolskim. Według Mazura była to kopia Włóczni św. Maurycego, którą cesarz niemiecki podarował Bolesławowi I Chrobremu. Tyle, że kopia ta znajduje się w muzeum katedralnym w Krakowie.
Janowski sprawdził natychmiast wiek znaleziska podręcznym testerem izotopu Betonu B14, który datuje włócznię na I połowę I w. n.e. Nie było wątpliwości, że to oryginalna cudowna Włócznia Przeznaczenia (zwana też błędnie Włócznią św. Maurycego) opisywana w annałach i legendach średniowiecznych, a nie jedynie jej marna kopia.
Więcej informacji udziela kronika - Mazur z łatwością odczytał starodruki, które rzucają nowe światło na dzieje pierwszych Piastów.
Otóż 1000 roku w Gnieźnie odbył się słynny zjazd, na którym ówczesny władca I Rzeszy Otton III złożył hołd Królowi Polskiemu Bolesławowi I Chrobremu, oddają wtedy na znak lojalności tę oryginalną lancę - relikwię chrześcijańską - symbol władzy. Otton III stając się wasalem Bolesława I przyjął polską walutę - Denary Bolesława Chrobrego (później nazwane złotymi), które również znaleziono w podziemiach kościoła.
Te i jeszcze inne fakty wskazują na to, iż piastowski władca często bywał w Berlinie i czuł się tam jak u siebie.
Kronikę bada już Departament Ochrony Dóbr Kulturalnych z ramienia Ministerstwa Spuścizny Narodowej - być może znajdzie jeszcze inne dowody wielkości polskich władców. Kronika wydaje się być niekompletna, ale to już zadanie dla naszego rządnego przygód archeologa Mazura Janowskiego.
Polub to:
Podziel się:
Aby ocenić, kliknij odpowiednią gwiazdkę (średnia ocena:8.9 | oddanych głosów:39)
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska.